По благословению Высокопреосвященнейшего митрополита
Полтавского и Миргородского Филиппа
 
Мова сайту        Українська        Русский   

Єпископ Новосанжарський Веніамін звершив Божественну Літургію в храмі с. Сагайдак

22.02.2016 05:39, с. Сагайдак

21 лютого, у Неділю про митаря та фарисея, з благословення Високопреосвященнішого Филипа, митрополита Полтавського і Миргородського, віце-ректор Полтавської місіонерської духовної семінарії Преосвященніший єпископ Новосанжарський Веніамін, очолив Божественну Літургію в храмі на честь преподобного Олексія людини Божої у селі Сагайдак, Шишацького району, Полтавської області.

Його Преосвященству співслужив настоятель храму ієрей Олександр Терещук та викладач ПМДС диякон Яков Прутян.

За богослужінням була піднесена сугуба молитва за мир в Україні.

По завершенні Божественної літургії Преосвященніший єпископ Веніамін звернувся до вірян зі словом проповіді.

«Дорогі брати і сестри, сьогодні ми помітили на горизонті Чотиридесятницю!

Багато хто з нас в дитинстві читали самі або ж слухали перед сном казку про маленького принца Антуана де Сент Екзюпері. Ви напевно пам'ятаєте прохання одного з найбільш позитивних персонажів - лиса, який захотів подружитися з принцом. Лис просив: «Будь ласка, попереджай, коли збираєшся прийти. Багато хто думає, що краще приходити раптово – сюрпризом, але вони неправі. Якщо ти вирішиш відвідати мене о 3-й годині по полудні, то вже опівдні моє серце почне тремтіти і приємно переживати. І по мірі наближення нашої зустрічі мені буде радісніше і приємніше, тому що ти будеш ближче й ближче».

А ось практика сучасних питань іноді показує інше: «Ну навіщо Церква встановила ці 4 підготовчих тижні до Великого Посту? Могли б і не нагадувати заздалегідь, що попереду ще 49 днів суворого посту, тривалих молитов, нудної заборони на веселі свята. Коли прийде, тоді й будемо переживати про душі, мучити шлунки...». І зовні, суворі брати і сестри, начебто праві, праві виключно юридично, але все залежить від того, чи чекаємо ми з нетерпінням Того, Хто має прийти? Чи знаємо ми радість, коли відсутність душевних мук доставляє незрівнянно більше щастя, ніж відсутність фізичних? Але ми знаємо, що значно легше заспокоїти тіло їжею, видовищами, знеболюючим; набагато складніше заспокоїти душу, адже вона така тонка і невидима, хоч і відчутна... Зауважу, що Церква зібрала нашу увагу насамперед не на фізичному пості, не поставила першою і другою підготовчою неділею м'ясопусну і сиропусну, вона поставила неділю про митаря і фарисея та неділю про блудного сина, тим самим вказуючи, що має домінувати в нашій свідомості, нашому серці в цей великопісний період – молитва і покаяння!

Сьогодні Церква говорить про молитву. Ми часто звикаємо до неї механічної, автоматичної, але ось нам дається можливість перезавантаження – зламати звичку простої вимови і спробувати усвідомити «чи молюся я живому Богу?» Екзегети Православної Церкви говорили, що коли Господь виголошував цю притчу, у людей з усіх верств суспільства свербіли руки схопити камінь та кинути у лоб цього Вчителя з Назарету. Це хотілося і фарисеям, оскільки Він прямо їх викривав, а вони вважалися небагатьма з тих, хто виконував складний старозавітний закон. Це хотілося навіть простим людям, оскільки вони ненавиділи митарів. Останні були не просто збирачами податків. Митарі викуповували у римських чиновників за певну суму право на збір податків з цілих селищ, кварталів великих міст і після обкладали всі будинки завищеними податками. Це була неприкрита давня корупція. Але от для розуміння й аристократів, й звичайного народу все ставлять з ніг на голову! Намагаються довести, що той, хто здається зовні рабом грошей – митар, може виявитися смиреннішою благочестивою людиною, а зовні благочестивий зразок церковності – меркантильним і поверхневим самолюбом. І сьогодні, дивлячись на митаря і фарисея, ми повинні зрозуміти, що представляє нашу особисту зовнішню оболонку, а що внутрішній світ? Тому немає нічого дивного, що першою великопісною порадою Господа є очищення внутрішньої судини, а потім вже турбота про зовнішню. Тож давайте весь наступний тиждень будемо дивитися на себе зсередини,» – закликав Преосвященніший Владика.

Календар подій

Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
29